fbpx

Endoskopik Mide Balonu Nedir?

Mide balonu; fazla kilolu hastalarda cerrahi olmayan bir kilo verme yöntemidir. Ayrıca bazı durumlarda süper obez hastaları cerrahiye hazırlık sürecinde kilo vermelerini sağlamak için de kullanılabilir. Bu yöntemde endoskopi yoluyla yani ağızdan girilerek mide içerisine yollanan bir balonun çeşitli özel sıvılarla şişirilmekte ve balon belli bir hacme ulaştırılmaktadır. Bu şekilde midede oluşan hacim sayesinde toplam mide hacmi azaltılırken, aynı zamanda da midenin hareketi bozulmaktadır. Bu şekilde hastaların iştahları azalmakta, yemek yeme kapasiteleri düşmektedir. Yedikten sonra zor sindirdikleri için hastaların porsiyonları azalarak öğün sayıları artırılmış olur. Yani suni tokluk,doygunluk hissinin erkenden sağlanması yoluyla hastanın gıda alımının kısıtlanması sağlanır

Mide Balonu uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Mide Balonu Hangi Durumlarda Uygun Değildir?

Hastanın kilo almasına neden olan böbrek üstü bezleriyle ilgili ya da tiroit ile ilgili bir rahatsızlığı,yeme bozukluğu ve psikiyatrik bir sorun olup olmadığı da önemlidir. Eğer patolojik bir kilo alma sorunu yoksa hasta mide balonu için uygun demektir. Ayrıca hastanın kilo vermeyi hedeflemiş olması gerekmektedir.
Bu şartları sağlayan hastalarla endoskopik mide balonu aşaması görüşülür. Hastaya işlemin nasıl uygulandığı, onu nelerin beklediği anlatılır.

Mide Balonu Avantajları

Cerrahi operasyonların geri dönüşü olmamaktadır. Endoskopik mide balonu uygulaması ise geri döndürülebilir bir işlemdir.
Yani hasta herhangi bir sebeple işlemden memnun kalmadığında mide balonu kolayca çıkarılabilir.
Günümüzde 6 ay ile 1 yıla kadar kalabilen mide balonları bulunmaktadır
Hastalar çok kısa süre hastanede kalmaktadır. 
Mide balonu işleminde sindirim sistemi organlarının çalışmasında herhangi bir değişiklik olmamaktadır. 
Cerrahiye göre maliyeti daha düşük bir uygulamadır.
Kolay ve hızlı bir şekilde yerleştirilir
Diyet ve egzersizle birleştirilirse uzun dönem etkili kilo kaybı sağlayabilir
Çoğu hasta ilk baştaki kilolarına bağlı olarak total vücut ağırlığının %10-30’unu verebilir.

Mide Balonu Dezavantajları

Bazı hastalar balonu tolere edemeyebilir. Bulantı ve kusma atakları, mide krampları ilk günler problem olabilir.
Asit reflüye neden olabilir o yüzden hastaların mide asit düşürücü ilaç kullanması gerekir.
Midede en fazla 6 ay-1 sene kalabilir. Sonrasında çıkarılması gerekir
Balon çıktıktan sonra verilen kiloların geri alınma riski vardır.

Endoskopik Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Endoskopi ünitesinde uygun açlık süresi sonrasında sedasyon altında, uyur vaziyette endoskopi yapılır. Hastada mide fıtığı, yemek borusunda ciddi bir problem, midede aktif bir ülser olup olmadığı önemlidir
Bu açılardan sorun saptanmayan hastalarda aynı seansta mide balonu takılabilir.
Mide balonunun yerleştirilmesi 5-10 dakika sürmektedir. Daha sonra hasta uyandırılır.

Balon takıldıktan sonra ne gibi şikayetler olur ve ne kadar devam eder?

Mide balonu takıldıktan sonra yaklaşık 3-4 saat sonra bulantı,kusma ,kramplar başlayacaktır.Vucutta mide içinde yabancı bir cisim vardır ve bu cisim 400-600 cc hacmindedir. Bu yüzden ilk anda vücut bunu dışarı atmaya çalışmaktadır bu da bulantı, kusma, öğürme ya da bağırsak hareketlerinin artırılmasıyla kendini gösterir. Kişinin ağrı eşiğine göre yoğunluk ve süre değişebilir ama alışma dönemi ortalama 3-4 gün sürecektir.
Bunlar her hastada görülen ve normal semptomlardır.
Bunları azaltmak ve hastaların bu süreci konforlu geçirmelerini sağlamak için işlem sırasında ve hasta taburcu olurken birtakım ilaçlar verilmektedir Ayrıca hemen normal beslenmeye geçilmez.İlk 3 gün sıvı diyeti uygulanır sonrasında püreler ve ikinci haftanın ardından normal beslenmesine geçilir.


Mide balonu ile ilgili de beklenmeyen durumlar olursa hasta mutlaka doktoruna görünmelidir!

Mide Balonu uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Bu işlem herhangi bir endoskopi işleminden farksızdır ve onun içerdiği riskleri içerir.
Eski tip balonlarda midede şişirildikten sonra kanamalara, ülserlere ve mide delinmelerine neden olabilmekteydi. Ancak günümüzde kullanılan yeni balonlarda kanama ve yırtılma riski çok düşük neredeyse yok gibidir.

Daha Önce Tüp Mide Ameliyatı Olmuş Kişilere Mide Balonu Takılabilir mi?

Hayır, tüp mide ameliyatı olmuş kişilere mide balonu uygulaması yapılamaz.

Kimlere Mide Balonu Uygulaması Yapılamaz?

Hamilelere, uzun süreli kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere veya yakın zamanda kanser tedavisi görmüş olanlara mide balonu uygulanmaz.

Mide Balonu Spor Yapmama Engel Olur mu?

Mide balonu sonrasında spor yapmaya devam edebilirler. Yalnızca karna darbe alınmasını istemeyiz, bunun haricinde mide balonu spor yapmaya engel değildir.

Balon yerleştirdikten sonra ne zaman yemek yerim?

Mide balonu işleminden birkaç gün sonra normal diyetinize dönebileceksiniz, ancak tüketilen yiyecek miktarı önemli ölçüde azalacaktır ki mide balonu işlemi zaten bu amaçla uygulandı .

Balonu yerleştirdikten sonra nasıl hissedeceğim? Hemen normal hayatıma dönebilir miyim? 

Balonun yerleştirilmesinden sonraki ilk üç gün boyunca hastalar genellikle spazm, mide bulantısı, kusma, geğirme, mide ekşimesi ve mide rahatsızlığı yaşayabilir. Bununla birlikte bu şikayetleri azaltmak için ilaçlar ve önerilerle alışma dönemini rahat geçirmenizi sağlayamaktayız . Mide balonu taktıktan sonraki ilk 3 gün işe gitmekten kaçınmalısınız. Şikayetler üç günden fazla sürerse, yakından gözlemlemek ve ortadan kaldırmak için kısa süreli hastaneye yatış mümkündür. İstisnai ve çok nadir durumlarda’ mide balonunu tolere edememe’ durumu ortaya çıkabilir ve balonun çıkarılması gerekir.

Mide Balonu uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Balonla obezite tedavisi sırasında hamile kalınır mı?

Tedavi sırasında hamile kalmak oldukça mümkündür. Hamilelik döneminde, bir endoskopik mide balonu işlemi yapılmaz.
Bu nedenle tedavinin herhangi bir aşamasında gebelik oluşursa veya belirginleşirse balon hemen çıkarılmalıdır. Doğumdan sonra doktor kontrolü ile birlikte balon takılabilir. 

Mide balonu fiziksel aktivitenin kısıtlanmasını gerektirir mi?

Mide balonu yerleştirilmesinden sonraki ilk hafta içinde fiziksel aktivitenin kısıtlanması gereklidir. Vücut midedeki ‘yabancı’ cisme adapte olduktan sonra spora devam edilebilir. Ayrıca, fiziksel aktivite, başarılı bir tedavi şansını önemli ölçüde artırır.

Mide balonu patlar mı, sızma yapması durumunda ne olur?

Mide balonu patlaması yok denecek kadar düşük bir ihtimaldir. Geçmişte eski tip balonlarda böyle sorunlar yaşanabilmekteydi.Her ne kadar yeni tip balonlarda patlama sorunu hiç yaşanmıyor olsa da emniyet açısından balon mavi renk suyla şişirilmektedir. Bu sayede eğer balon patlarsa hastanın idrar rengi maviye dönüşür. Hasta bunu vakit kaybetmeden hekimine bildireceği için balon henüz mideyi terk etmeden hastaya müdahale edilebilir. Hasta idrar rengini fark etmez ve balon ince bağırsaklara giderse ince bağırsakların tıkanmasına bağlı bazı semptomlar yaşanabilir. Bazen hasta farkında olmadan balonu dışkılama yoluyla çıkarabilir. Ancak bunlar çok düşük ihtimalli risklerdir.
Mide balonunun sızıntı yapma ihtimali son derece nadirdir, ancak şüpheleniyorsanız derhal doktorunuzu aramalısınız. 
Balon sızıntısı doğrulanırsa endoskopik olarak çıkarılacak ve yenisini takılacaktır.

Yediğim, İçtiğim Şeyler Balona Zarar Verir mi?

Yediğiniz, içtiğiniz şeyler balona zarar vermez. Mide balonları mide asidine dayanabilecek sağlamlıktadır.

Mide balonu işleminden sonra verdiğim kilo bana yetersiz geliyorsa bir kez daha yaptırabilir miyim? 

Evet yapılabilir. Midenin balonun etkilerine karşı kendi formunu yeniden kazanması en az 1,5 ay sürer. Ancak  balonun tekrar takılmasının uygunluğu ve tarihi ile ilgili son kararı hekiminiz verecektir.

SGK Mide Balonunu Karşılıyor mu?

SGK ya da Özel Sağlık Sigortaları Mide Balonu ücretini karşılamamaktadır.

Mide Balonu uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Balon Takılınca Diyet Yapmak Zorunlu Mudur?

Mide balonu ile tokluk daha kısa sürede sağlansa da öğünlerinizin kalori içeriği önemlidir. Bu sırada kalorisi kısıtlanmış, yaşam tarzınıza uygun bir diyet uygulamanız gerekmektedir. Bu süreçteki beslenme programlarınız sayesinde doğru beslenmeyi öğrenip, alışkanlık haline getirmelisiniz. Zaten bu süreçte balon size fazlasıyla kolaylık sağlayacaktır. Önemli olan sağlıklı besin tercihleridir.

Balon Çıkarıldığında Tekrar Kilo Alınır Mı?

Balonun midede kalıcı etkisi olmadığı için, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı yaratmanız ve sürdürmeniz önemlidir.. Balon çıkarıldıktan sonra kilo alımı, aynı alışkanlıkları sürdürüp sürdüremeyecğinize bağlıdır.

Mide balonu nasıl çıkartılır?

Endoskopik olarak anestezi altında çıkartılır Öncelikle endoskopi yardımıyla mide balonunun içerisindeki serum tıbbi aletler yardımıyla boşaltılır. Bu sayede balonda söndürme işlemi sağlanmış olur. Ardından söndürülen bu balon endoskopik yöntemle yemek borusundan mideye indirilen cihazlar sayesinde hastanın ağzından çıkartılır. 

[userfeedback id=3]

Mide balonu ile kaç kilo veririm?

Mide balonu 4-6 ayda en az 20 kilo verilmesini hedefleyen bir uygulamadır. Vücut kitle endeksi 25’in üzerinde olan kişilere ve 30’un üzerinde olan obezite hastalarına uygulanır ve uygulamanın ardından gerçekleşen kilo kaybı kişiye, kişinin mide büyüklüğüne ve beslenme tarzına, uygulanan balon türüne ve balonun içeriğine (sıvı veya hava şeklinde olup olmamasına) göre değişiklik göstermektedir.

Mide balonu taktıracak hastamıza not

Mide Balonu Takıldıktan Sonra hasta beslenme ve yaşam tarzını değiştirmelidir.!!
Mide balonu her derde deva , mucizevi bir yöntem değildir ve onu tek başına midede tutmak başarıyı garanti etmez. Balon sadece yeme alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzını değiştirmeye yardımcı olmaktadır
Ancak bu şekilde mide balonu etkili ve sürdürülebilir olacaktır .
Hasta işlemden sonra kalori oranını azaltmaz, sporu hayatının bir parçası yapmazsa uygulamada istenilen hedeflere ulaşılsa dahi başarının sürdürülebilir olması mümkün değildir. Bu nedenle endoskopik balon tedavileri deneyimli hekim ve kilo vermeyi gerçekten kafasına koymuş hastalarla başarılı sonuçlar elde edilen bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Mide Balonu uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.

    3 Replies to “Endoskopik Mide Balonu Nedir?”

    1. […] Endoskopik Mide Balonu Nedir? […]

    2. […] Endoskopik Mide Balonu Nedir? […]

    Comments are closed.