fbpx

Gastrik Bypass'ın uzun vadeli yan etkileri nelerdir?

Sulu gıdalardan katı gıdalara geçerken, az sayıda hastada mide poşunda daralma (stenoz) nedeniyle aşırı kusma görülür. Bu, sedasyon altında küçük bir şişirilebilir balon kullanarak düzeltmesi kolay bir problemdir. Bazen stenoz, ülserlerden dolayı olan skar dokusundan kaynaklanabilir. Bunun gibi ülserler de yemek yerken mide ağrılarına neden olabilir. Bariatrik cerrahiden sonra sigara içmekten ve bazı ağrı kesicilerden (ibuprofen, diklofenak ve aspirin gibi antiinflamatuar ağrı kesiciler) kaçınmak önemlidir, çünkü bunlar ülser oluşumu için önemli risk faktörleridir.

Gastrik Bypass ile ilgili uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Gastrik baypas hastalarının uzun süreli vitamin almaları gerekir çünkü baypas vücudun besinleri, özellikle demir, B12 vitamini ve kalsiyumu bir şekilde emme yeteneğini azaltır. Bu kansızlığa ve bazen başka sorunlara yol açabilir. Düzenli multivitamin takviyelerinize ek olarak, zaman zaman birkaç ay boyunca bu minerallerin veya vitaminlerin bazılarını tamamlama tedavileri  almak zorunda kalmanız gerekir. Bununla birlikte, tavsiyemize uyarsanız ve dengeli bir diyete bağlı kalırsanız (başka komplikasyonlar olmadığı sürece) ciddi beslenme sorunları yaşamanız pek olası değildir.

Baypas hastaları bazen baş dönmesine ve yorgunluğa neden olabilecek düşük kan şekerinden muzdariptir (özellikle öğün atlarlarsa). Uzun vadede hastaların yaklaşık %10-15’inde, özellikle aşırı yemek yerlerse ve mide poşunu gererlerse, kilo alımı da meydana gelebilir. Bunun için  yeniden revizyon ameliyatlarını önermiyoruz ,daha ziyade medikal tedavi ile gidilirse daha iyi olur.

Gastrik bypass sonrası hızlı kilo kaybı 3 şeyin olmasına neden olabilir.Birincisi, safra taşı oluşumu artabilir – eğer bunlar ağrılıysa (yaklaşık 10’da 1 risk), daha sonraki bir tarihte safra kesenizi aldırmanız gerekebilir. Hızlı kilo kaybı da 3-6 ay süren geçici saç seyrelmesine neden olabilir. Protein alımınızı yüksek tutmak ve biyotin takviyeleri gibi önleyici tedbirler kullanmak bunu azaltmaya yardımcı olabilir. Son olarak, kilo kaybı çoğu insanda bir miktar  deri sarkmaları ile sonuçlanır. Bu, karnınızın üzerinde, kollarınızın üst kısımlarında ve uyluklarınızda veya göğüslerinizin üzerinde olabilir. Plastik cerrahi genellikle bununla baş etmenin en etkili yoludur. 

Gastrik Bypass ile ilgili uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.

    2 Replies to “Gastrik Bypass’ın uzun vadeli yan etkileri nelerdir?”

    1. […] Gastrik Bypass’ın uzun vadeli yan etkileri nelerdir? […]

    2. […] Gastrik Bypass’ın uzun vadeli yan etkileri nelerdir? […]

    Comments are closed.