fbpx

Gebelikte İkili Test

İkili rest, fetüste herhangi bir kromozom bozukluğunu belirlemek için çoğunlukla hamile kadınlara verilen bir test türüdür. Bu test ayrıca Down sendromu veya Edward Sendromu gibi fetüsteki her türlü nörolojik durumun tespitinde hayati bir rol oynar. Fetüsteki kromozomal anormallikler ciddi gelişimsel bozukluklara neden olabilir ve doğumdan sonra çocukta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir, ancak bu tür anormallikler son derece nadirdir.

İkili Test Kimlere Yapılır?

İkili test, özellikle 35 yaş üstü hamile kadınlara ve ailesinde doğum kusurları olan ve insüline bağımlı tip 1 diyabet öyküsü olan kadınlara yapılır.

İkili Testinin Hazırlanması

İkili Test basit bir kan testidir ve herhangi bir hazırlık gerektirmez. Ancak, teste girmeden önce alınan ilaçlar konusunda doktor bilgilendirilmelidir.

İkili Testinin Kullanım Alanları

ikili Testinin çeşitli kullanımları aşağıdaki gibidir;

Doğmamış bebeğin herhangi bir zihinsel bozukluk için risk altında olup olmadığını değerlendirmede yardımcı olur.

Öncelikle Down sendromunun tespiti için kullanılır.

İkili Testi ayrıca zeka geriliği ve ciddi doğum kusurları ile sonuçlanan Trizomi 18‘in tespit edilmesine de yardımcı olur.

Ayrıca zihinsel rahatsızlıklara, kalp rahatsızlıklarına ve hayati organları etkileyen diğer sağlık sorunlarına neden olan Trizomi 21.T‘nin tespitinde de yardımcı olur.

İkili Test Prosedürü

İkili testi, ultrason ile  ve kan örneği ile yapılır. İkili test, Free Beta hCG (insan koryonik gonadotropin) ve PAPP – A (Gebelikle ilişkili plazma proteini A) olmak üzere iki protein arar.

Serbest Beta hCG, hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir glikoprotein hormonudur. Yüksek seviye, daha yüksek Trizomi 18 ve Down sendromu riskinin göstergesidir.

PAPP – A hayati bir plazma proteinidir. Düşük bir plazma protein seviyesi, down sendromu riskinin göstergesidir.

Test okumaları, ekran pozitif, yüksek risk ve ekran negatif olarak ifade edilir.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

İkili Testi, fetüsün sağlıklı gelişimini belirlemek için oldukça faydalı bir gebelik tarama testidir ve bu nedenle bu test göz ardı edilmemelidir. İkili testi, hastanede(istenirse evden de alınabilen) bir kan örneği ile gerçekleştirilir.

Fiyatlandırmamız için sitemizde ki whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı bir gebelik dileriz…

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.