fbpx

Meme de Sık Görülen Şikayetler

Meme de sık görülen şikayetler, meme hastalıkları açısından önem arz eder. Meme ağrısı ve hassasiyeti, adet döngüsüne bağlı olarak ortaya çıkabilen yaygın şikayetlerdir. Meme çıkıntısı ve şişliği ise meme dokusunda sıvı veya katı bir kitle oluşumuna işaret edebilir. Meme ucu akıntısı, meme kanseri gibi ciddi bir durumun belirtisi olabileceği gibi, enfeksiyon veya hormonal değişikliklerden kaynaklanan bir durum da olabilir. Meme cilt değişiklikleri, özellikle sertleşme veya şekil bozukluğu gibi belirtiler, meme kanseri belirtisi olarak kabul edilir. Meme dokusu incelmesi ise, sıklıkla menopoz sonrası dönemde oluşan bir durumdur. Meme hastalıkları açısından önemli olan bu şikayetlerin varlığı halinde, bir sağlık uzmanına danışmak gerekir.

Mastodini-Mastalji(Memede ağrı)

En sık görülen meme şikayetidir. Beraberin de şişkinlik ve dolgunlukta olabilir. Adet olmaya bir hafta  kala başlar, adet ile beraber  ağrı da azalır. Bazen boyun kasları, göğüs duvarının ağrıları memeye yansıyabilir, yanıltır. Ayrıca aşırı kafein içeren kahve-çikolata, sigara, psikolojik nedenler de ağrıyı artırır. Özellikle de sitres ağrıyı çok artırır.

Meme başı  akıntı

Öncelikle mutlaka bu şikayeti olan hastayı genel cerrahi uzmanının  görmesi lazım. Kanlı mı? tek veya çift memeden mi? Kendiliğinden veya sıkmakla mı? oluyor bilinmesi gerekir. Memeyi sıkmakla veya masaj sonrası olan berrak akıntılar; kistik meme de yeşil  renkli akıntılar normaldir. Doktor muayenesinden sonra gerekli radyolojik testler yapılır.

Meme de ele gelen kitle

Meme de yada koltuk altında şişlikler önemlidir. Ele gelen kitle sert, düzensiz konturlu ise daha da önemlidir. Mutlaka genel cerrahi muayenesi gerekir. Daha çok genç yaşlar da fibroadenom-kist  gibi iyi huylu lezyonlar da ele gelebilir, takibi gerekir.

Meme de görüntü bozukluğu

Meme başında çökme, deri de renk değişikliği ve ödem oldukça önemlidir. Bir memenin diğer memeye göre asimetrik oluşu da ileri tetkik gerektirir.

One Reply to “Meme de Sık Görülen Şikayetler”

  1. […] Meme de Sık Görülen Şikayetler […]

Comments are closed.