fbpx

Regl Ağrısını Geçirmenin Yolları

Vücutta normalden daha farklı belirtiler ile seyreden durumlarda sağlık kuruluşlarından destek alınması gerekir. Regl ağrısının giderilmesine yönelik doktor önerileri ve reçetelendirildiği durumlarda non-steroid antiinflamatuvar ilaçları yani ağrı kesiciler kullanılabilir. Medikal bir takım ağrı geçirme yöntemleri olduğu gibi aynı zamanda ev ortamında uygulanabilecek farklı yöntemler sayesinde regl ağrıları geçirilebilir.

Kasık ve Sırt Bölgesine Sıcak Su Torbası Konulması

Alt karın kısmına ya da sırtınıza yapabileceğiniz sıcak su uygulamaları regl ağrılarının hafiflemesinde etkilidir. Sıcak su torbasına ulaşamıyorsanız ya da başka bir yöntem istiyorsanız ılık bir duş almayı deneyebilirsiniz. Sıcak bir havluyu da bu bölgelerde kullanarak ağrıya geçici bir çözüm üretebilirsiniz. Vücudunuzu ve özellikle karın ve sırtınızı sıcak tutmanız tüm ağrılarda olduğu gibi regl ağrılarında da etkilidir.

Alt Karın Bölgesine Masaj

Ortalama 20 dakika boyunca, alt karın kısmına masaj yaparak regl sancılarını hafifletebilirsiniz. Ayrıca masaj yaparken esansiyel yağ olarak kategorilendirilen lavanta veya misk adaçayı yağı kullanabilirsiniz. 

Fiziksel Egzersizler

Egzersiz ve hareketli yaşam tarzını sağlıklı bir yaşam için her zaman tercih etmelisiniz. Fiziksel aktivite yaparken vücudunuzda salgılanmaya başlayan endorfin kimyasalı regl ağrılarının hafiflemesine katkı sağlar. Ağır fiziksel egzersizler yapmanıza gerek yoktur. Bunun yerine yürüyüş veya yoga gibi hafif egzersizleri deneyebilirsiniz. Egzersiz yaparken sık sık mola vermeyi unutmamalısınız.

Besleyici ve Hafif Gıdalar

Regl ağrılarından şikayet ediyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. İşlenmemiş lif açısından zengin olan ürünleri ve bitkisel ağırlıklı gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Papatya çayı, ağrılarınızı rahatlatabilecek sağlıklı bir içecektir. Fındık, kabak çekirdeği ve badem gibi manganez minerali içeren besinleri de tüketebilirsiniz. Manganez regl sürecinde ağrıya sebep olan krampların azalmasına karşı etkilidir. Aynı zamanda regl kanamaları sebebiyle demir kayıpları ortaya çıkabilir. Demir eksikliğinin oluşmasını engellemek istiyorsanız tavuk, balık ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz. 

Hangi Gıdalardan Uzak Durulmalı?

Regl döneminde şişkinliğe yol açabilecek besinleri daha az tüketmelisiniz. Böylelikle ağrıların azalmasına katkı sağlayabilirsiniz. Alkol, gazlı içecekler, kafeinli sıvılar ve tuzlu gıdaları sınırlandırmanız doğru olacaktır. 

Stresten Uzak Durmak ve İstirahat

Araştırmalar sonucunda stresli süreçlerde regl ağrılarının her zamankinden daha şiddetli geçtiği ortaya çıkmıştır. Stresle başa çıkma yöntemleri bu dönemde size destek verebilir. Eğer ilgi duyuyorsanız meditasyon yapabilir ya da yoga çalışmalarına başlayabilirsiniz. Regl ağrısına en iyi çözümlerden birisi dinlenmektir. Ağrınız başladığı andan itibaren bir bitki çayı içerek uzanarak dinlenmelisiniz. Dilerseniz uzandığınız zamanlarda da sıcak su torbasını karnınıza koyabilirsiniz. 

Ilık Duş

Sıcak uygulamasının en iyi alternatifi ılık su ile alınacak duştur. Ilık suyla duş almanız her zaman ağrılarınız için en iyi çözümler arasında yer alır. Kaslarınızı rahatlatabilecek olan bu yöntem sayesinde regl ağrılarınız azalır veya tamamen geçer. Ayrıca ılık su ile alınan duş kendinizi daha enerjik ve tazelenmiş hissetmenizi sağlar. Eğer evinizde küvet mevcutsa içerisini sıcak su ile doldurarak 10-20 dakika kadar küvette kalabilirsiniz. İsterseniz eczanelerde bulabileceğiniz regl ağrısı için üretilen ısı bantlarından da alarak kullanabilirsiniz. 

Regl Ağrılarına Hangi Gıda Takviyeleri İyi Gelir?

Regl ağrılarına iyi gelen gıda takviyeleri arasında e vitamini, B1 ve B6 vitaminleri, magnezyum takviyesi ve Omega-3 yağ asitleri yer alır. Fakat bu gıda takviyelerinin doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Regl ağrıları için sürekli ağrı kesici ilaç almak ya da gıda takviyelerine başvurmak doğru değildir. Ağrılarınız dayanılamayacak kadar yükseliyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmanız gerekir.

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.

    2 Replies to “Regl Ağrısını Geçirmenin Yolları”

    1. […] Regl Ağrısını Geçirmenin Yolları […]

    Comments are closed.