fbpx

Bitter Çikolatanın Tansiyon Düşürücü Etkisi

Esansiyel hipertansiyon, bilinen bir nedeni olmayan yüksek tansiyondur. Bitter çikolata, sağlık açısından değerli faydalar sunabilecek popüler bir gıda maddesidir. Mendelian randomizasyon çalışması, bitter çikolata alımının, esansiyel hipertansiyon riskinin azalması ve muhtemelen kan pıhtılaşması riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldu. Yüksek tansiyon kalp-damar sağlığı için tehlikeli olabilir. Yüksek tansiyonun önlenmesi ve yönetimi, birçok olumlu sağlık sonucunun elde edilmesine yardımcı olabilir ancak araştırmacılar hala yüksek tansiyonu önlemenin en iyi yöntemlerini anlamaya çalışıyor. Nature Scientific Reports'ta yayınlanan yeni bir araştırma, bitter çikolata alımının esansiyel hipertansiyon (yüksek tansiyon) riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini inceledi. Sonuçlar ayrıca bitter çikolata tüketmenin kan pıhtılaşması riskini azaltabileceğini öne sürüyor ancak araştırmacılar nedensel bir ilişki kuramadı. Sonuçlar, bu gıdanın potansiyel faydalarına ve potansiyel sağlık yararları konusunda gelecekte yapılacak araştırmalara ihtiyaç olduğuna işaret ediyor.

Hipertansiyonun Tehlikeleri ve Bitter Çikolatanın Faydaları

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kanın vücuttaki arterlere uyguladığı kuvvetin çok yükselmesidir. Esansiyel hipertansiyon veya yüksek tansiyon, bilinen bir nedeni olmayan yüksek tansiyonu içerir. Santa Monica, CA’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kurul sertifikalı kardiyolog olan, çalışmanın yazarı Dr. Rigved Tadwalkar, Medical News Today’e şunları açıkladı: “Esansiyel hipertansiyon, altta yatan belirgin bir neden olmaksızın yüksek kan basıncı seviyeleriyle karakterize, oldukça yaygın bir tıbbi durumdur. Dünya çapında hipertansiyonun en yaygın nedenidir. Esansiyel hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklara en çok katkıda bulunan faktör olarak öne çıkıyor.” Yüksek tansiyon, yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı ilaçlar yoluyla yönetilebilir. Ancak insanlar genellikle yüksek tansiyonun ortaya çıkmasını önlemek için harekete geçebilirler. 

Genel olarak sağlıklı beslenmek, sağlıklı kiloyu korumak ve egzersiz yapmak yardımcı olabilir. Ancak araştırmacılar aynı zamanda belirli gıdaları yemenin yüksek tansiyonun önlenmesine nasıl yardımcı olabileceğini de araştırıyor. Bunun gibi araştırmalar insanların daha spesifik sağlıklı gıda seçimleri yapmasına yol açabilir.

 Bitter çikolata, araştırmacıların incelemek istediği birçok potansiyel sağlık faydasına sahip bir gıdadır. Çalışma dışı yazar ve kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı Karen Z. Berg, Medical News Today’e şunları açıkladı: “Çikolatanın ‘bitter çikolata’ olarak kabul edilebilmesi için en az %50 kakao katıları içermesi gerekir ve birçok bitter çikolata %70, hatta %90 kakaodan oluşur, bu da şeker gibi diğer katkı maddelerine çok daha az yer bırakır. Bitter çikolatanın sütlü çikolata çeşitlerine göre daha acı olmasının nedeni budur.”

“Kakao flavanoller açısından zengindir, dolayısıyla çikolatanızdaki kakao yüzdesi ne kadar yüksek olursa, sağlık açısından da o kadar fazla fayda mümkündür. [D]ark çikolata aynı zamanda iyi bir lif, demir, magnezyum, fosfor ve çinko kaynağıdır. En fazla faydayı elde etmek için kakaonun daha doğal formlarını seçmek istediğinizi unutmamak önemlidir. Şunu da unutmamak gerekir ki, sahip olduğunuz kakao yüzdesi ne kadar yüksekse, o kadar fazla kafein içerecektir.” — Karen Z. Berg

Bitter Çikolata Esansiyel Hipertansiyon Riskini Nasıl Azaltır?

 Araştırmacılar, bitter çikolatanın çeşitli kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi. Araştırmacıların olası nedenselliği de inceleyebilmesinin bir yolu Mendel rastgeleleştirmesi adı verilen bir tekniği kullanmaktır.

 Bu yöntem, belirli bir müdahalenin nedensel bir etkiye sahip olduğuna ve ters nedensellik riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğuna dair kanıt sağlamak için genetik farklılıklara bakmayı içerir. Mükemmel bir kanıt olmasa da, etik kaygılar nedeniyle diğer çalışmalarda her zaman mümkün olmayan güvenlik ve veri toplama olanağı sağlar.

 Bu çalışmanın araştırmacıları, halka açık genom çapında ilişkilendirme çalışmalarından elde edilen verileri kullanabildiler. Bitter çikolata alımını ve esansiyel hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, felç, damarlarda başlayan kan pıhtıları ve kalp krizi dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler hastalık risklerini incelediler.

 Analiz sonuçları, bitter çikolata alımının olumlu sonuçları açısından umut vericiydi. Araştırmacılar genetik olarak öngörülen bitter çikolata alımının esansiyel hipertansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Veriler ayrıca bitter çikolata alımı ile esansiyel hipertansiyon riskinin azalması arasında olası bir nedensel ilişkiye işaret ediyor. Ayrıca, bitter çikolata alımı ile toplardamarda kan pıhtısı oluşması anlamına gelen venöz tromboembolizm riskinin azalması arasında olası bir ilişki buldular.

 

Hipertansiyon İçin Çikolatadan Elde Edilen Tedaviler

 Dr. Tadwalkar, çalışmanın sınırlamalarına rağmen sonuçların umut verici olduğunu belirtti. “Çalışmanın bulguları esansiyel hipertansiyonun önlenmesi konusunda önemli umut vaat ediyor. Gelecekteki araştırmalar nedensel ilişkiyi doğrularsa, bu sadece diyet önerilerinin değil aynı zamanda esansiyel hipertansiyonun önlenmesi veya yönetimi için yeni tedavilerin geliştirilmesinde bitter çikolatadan türetilen biyoaktif bileşiklerin veya ekstraktların da önünü açabilir. Sonuçta bu çalışma, temel hipertansiyonun önlenmesinin geleceği için heyecan verici olanaklar sunuyor” diye açıkladı Medical News Today’e.

 Araştırmacılar bitter çikolata alımı ile diğer kardiyovasküler hastalıklar arasında herhangi bir ilişki bulamadılar. Kurul onaylı girişimsel kardiyolog ve Laguna Hills, CA’daki MemorialCare Saddleback Tıp Merkezi’ndeki Yapısal Kalp Programının tıbbi direktörü olan ve çalışmaya dahil olmayan Dr. Cheng-Han Chen, çalışma hakkındaki düşüncelerini MNT’ye yorumladı: “İncelenen hastalıklar arasında, bitter çikolata tüketimi özellikle hipertansiyon riskinin azalmasıyla ilişkilendirildi, ancak diğer herhangi bir durumla ilişkilendirilmedi. Bu dikkate değer bir bulgu olsa da klinik anlamı sınırlıdır.” “Hipertansiyona ilişkin klinik kardiyovasküler endişe, bunun kalp krizi ve felç gibi sonuçta ortaya çıkan durumların oranları üzerindeki potansiyel etkisine yönelik olacaktır, ancak bitter çikolata alımı ile diğer kardiyovasküler durumlar arasında başka bir ilişki tespit edilmemiştir. Bu çalışmaya dayanarak bitter çikolata alımını engellemeyeceğim, ancak yalnızca bu çalışmaya dayanarak bitter çikolata alımının arttırılmasını da tavsiye etmem,” diye ekledi Dr. Chen.

Daha Fazla Çikolata Yemek Kalp Sağlığını İyileştirir mi?

Bu araştırma aynı zamanda belirli zorluklar ve sınırlamalar da sunmaktadır. İlk olarak, örneklem büyüklüğüne maruz kalma verileri küçüktü ve bu da sonuçları etkilemiş olabilir. İkincisi, felç ve kalp yetmezliğine ilişkin özet düzeyindeki tek nükleotid polimorfizmi verilerinin bazılarını kaybettiler; bu da sonuçları etkileyebilirdi. Araştırma aynı zamanda Avrupa kökenli verilerden de yararlandı, bu da sonuçların diğer popülasyonlara genellenemeyeceği anlamına geliyor. Araştırmaları, bitter çikolata alımının miktarına veya yaş veya cinsiyet gibi faktörlere dayalı kardiyovasküler hastalık riskine bakmak gibi belirli analizlere izin vermedi. Örnek örtüşmesi nedeniyle bazı potansiyel önyargılar da vardı. Son olarak, koroner kalp hastalığı verileriyle ilgili kafa karıştırıcı olma riski olabilir. 

Genel olarak sonuçlar, esansiyel hipertansiyonun önlenmesinde bitter çikolatanın potansiyel faydalarına işaret etmektedir. Ayrıca bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalara da kapı açmaktadır. Dr. Tadwalkar şunları kaydetti: “Bunun gibi çalışmaların ardından birçok heyecan verici araştırma yolu açık kalıyor. Sonraki adımlar, bitter çikolata tüketiminin kardiyovasküler sağlığı etkilediği kesin mekanizmaların çözülmesini içeriyor. Bu, bitter çikolata alımının kardiyovasküler sağlıkla ilgili gen ekspresyon modellerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için ileri genetik tekniklerin kullanılmasını içerebilir.” “Ayrıca daha fazla araştırma, bitter çikolatanın aterosklerotik plak oluşumu ve ilerlemesi, kalp fonksiyonu ve yeniden şekillenmesinin yanı sıra kan pıhtılaşması ve fibrinoliz gibi diğer kardiyovasküler son noktalar üzerindeki potansiyel etkisini de ortaya çıkarabilir” diye ekledi.

Kaynak: MEDİCAL NEWS TODAY

 

Avicenna Hastanesi

Yayın Kurulu

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.