fbpx

Tedavilerimiz

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Jinekoloji, kadın üreme sistemi ile ilgili tıp biliminin dalıdır. Jinekoloji, öncelikle hamile olmayan kadınları ve onların hormonal, idrar yolları, rahim ve vajina ile ilgili sorunları ile ilgilenen alandır. Bu dal hem cerrahi hem de tıbbi yollarla ilgilenir.

Menstrüel Bozukluklar

Menstrüel bozukluklar, kadınların adet döngüsü ile ilgili problemlerdir ve genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Menstrüel bozukluklar, adet kanamasının düzenli olmaması, adet kanamasının çok fazla veya çok az olması, adet döneminin aşırı ağrılı veya rahatsız edici olması gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınların üreme sağlığı ile ilgili en yaygın endokrin bozukluklardan biridir. PCOS, kadınlarda doğal olarak üretilen hormonların dengesizliği nedeniyle oluşur ve genellikle adet döngüsünde anormalliklere, polikistik overlere (yumurtalıklarda küçük kistler), infertiliteye ve diğer sağlık sorunlarına neden olur.

Endometriozis

Endometriozis, uterusun dışındaki dokularda endometrium adı verilen dokunun büyümesiyle oluşan bir durumdur. Endometrium, uterusun iç astarını kaplayan ve her ay adet sırasında dökülen dokudur. Endometriozis, endometrium dokusunun rahmin dışında (karın boşluğunda, yumurtalıklarda, bağırsaklarda, mesanede vb.) büyümesiyle oluşur.

İnfertilite

İnfertilite, bir çiftin düzenli cinsel ilişki sırasında hamile kalamamasıdır. Genel olarak, bir çiftin bir yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişki yaşamasına rağmen hamile kalamaması durumunda infertilite tanısı konulur. İnfertilite erkeklerde, kadınlarda veya her iki cinsiyette de olabilir.

Rahim kanseri

Rahim kanseri, rahim (uterus) içindeki hücrelerin kanserleşmesi sonucu oluşan bir tür kanserdir. Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası kadınlarda görülür, ancak daha genç kadınlarda da nadiren görülebilir.

Kist operasyonları

Kist operasyonları, yumurtalıklarda veya diğer iç organlarda oluşan kistlerin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Kistler genellikle kanserli değildir, ancak büyük boyutlara ulaştıklarında veya semptomlara neden olduklarında cerrahi müdahale gerektirebilirler.

Tüm operasyonlarda hastanemizde ki ayrıcalıklar

Avicenna Esenler Hastanesi olarak tüm hastalarımıza özel ayrıcalıklar sunuyoruz.

sayfa-ici-avicenna-hastanesi-aile

Bölüm Hekimleri

Sıkça Sorulan Sorular

Kızların ilk olarak 13 ila 15 yaşları arasında bir jinekoloğa görünmelerini önermektedir. Yine de çoğu kız bu ilk ziyarette pelvik muayeneye ihtiyaç duymaz.

Genel olarak öldürülmüş (inaktive edilmiş) virüsler içeren aşılar gebelikte yapılabilir. Hamilelik sırasında canlı virüs içeren aşılar önerilmemektedir.

Yoğun, sık aralıklı ağrılarla birlikte mide bulantısı, kasık ağrısı da hissedilebilmektedir. Doğum sancısının belirtileri rahim kasılmaları, düzenli ağrı hissi, sık tuvalete çıkma isteği, üst karın bölgesinde rahatlama hissi, doğum suyunun gelmesi

Sormak istediğiniz diğer sorular için bize Whatsapp'tan yazabilirsiniz.