fbpx

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hakkında bilmeniz gerekenler

Gut, topuk da dahil olmak üzere birçok farklı eklemi etkileyebilir. Gut nöbetleri çok hızlı başlayabilir ve özellikle uygun tedavi olmaksızın çok fazla rahatsızlığa neden olabilir. Gut, eklemlerde biriken ve şiddetli ağrıya neden olan ürik asidin kristalleşmesidir. Gut tipik olarak günler veya haftalar içinde düzelir, ancak alevlendiğinde çok fazla ağrıya neden olabilir. Bu yazımızda gut nedir, topukta gut hastalığının belirtileri, topukta gut neden olur, teşhis ve tedavisini inceleyeceğiz.

Gut, şişme ve renk değişikliği ile birlikte tipik olarak çok fazla ağrıya neden olan yaygın bir inflamatuar artrit şeklidir. Gut, her seferinde bir eklemi etkileme eğilimindedir. Ayak başparmağı eklemi gut için yaygın bir bölgedir. Bununla birlikte, topuk da dahil olmak üzere vücudun diğer birçok bölgesini etkileyebilir. Bazen  alevlenme olarak bilinen semptomlar kötüleşebilir. Remisyon, mevcut semptomların olmadığı dönemlerin olduğu zamandır. Şu anda gut için bilinen bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, bir kişi gutu ilaçlarla ve kişisel bakım stratejileriyle etkili bir şekilde yönetebilir ve tedavi edebilir. 

Topukta gut belirtileri

Gut alevlenmelerinin başlangıcı aniden ortaya çıkabilir ve günlerce veya haftalarca devam edebilir. Muhtemelen aylar veya yıllar süren uzun remisyon dönemleri olabilir. Gut tipik olarak aynı anda yalnızca bir eklemde ortaya çıkar, ancak vücuttaki çoğu bölgede benzer semptomlar gösterir. Ayak başparmağı, ayak bileği veya diz gibi eklemlerle birlikte topukta gut belirtileri şunları içerir: şiddetli ağrı etkilenen eklemin şişmesi cilt rengi değişikliği ısı veya yanma hissi 

Topukta gut nedenleri

Hiperürisemi adı verilen bir durum genellikle gutun nedenidir. Bu, bir kişinin vücudunda çok fazla ürik asit olduğunda ortaya çıkar. Vücut, pürinleri parçaladığında ürik asit üretir. Pürinler, her hücrede ve bazı gıdalarda, özellikle kırmızı et, bazı deniz ürünleri ve birada bulunan doğal olarak oluşan kimyasallardır. Ürik asit oluşumu meydana geldiğinde,  kristal şeklinde eklemlerde yerleşebilir. 

Gut aşağıdakilerden dolayı oluşabilir:

  • genetik böbrek fonksiyon bozukluğu
  • diyette çok fazla pürin
  • yüksek tansiyon
  • diyabet
  • şişmanlık
  • bazı ilaçlar Hiperürisemi her zaman gut hastalığına neden olmaz. Gut hastalığına neden olmuyorsa hiperürisemi tedavi gerektirmez.

Gutta yaşam değişikliği

Kırmızı et, fazla meyve,alkollü içeceklerden uzak durmak gerekir. Fazla kilolardan kurtulmalıyız. Bol su içmeliyiz, strese girerek vucudumuzun tüm sistemini bozmamalıyız.

 

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.