fbpx

Katarakt ameliyatı sonrası gözlük

hakkında bilinmesi gerekenler

Katarakt ameliyatından sonra kişiler gözlük ve kontakt lensleri için farklı bir reçete gerektirebilir. Kişinin ayrıca ameliyattan sonra bir süre gözlerini güneş gözlüğü veya göz siperi ile koruması gerekebilir. Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasına ve görme sorunlarına neden olur. Katarakt ameliyatı sırasında, bir cerrah bulanık lensi çıkarır ve yerine yapay bir göz içi lensi (iol) koyar. Bu makalede, insanların katarakt ameliyatından sonra ihtiyaç duyabilecekleri gözlük türleri tartışılmaktadır.

Katarakt ameliyatından sonra insanların ne tür gözlüğe ihtiyacı olacak? 

Katarakt ameliyatından sonra kişinin koruyucu gözlük veya göz siperi takması gerekebilir. Bu, gözün ameliyattan sonraki günlerde ve haftalarda hasardan korunmasına yardımcı olmak içindir. Bir kişinin ayrıca uyurken koruyucu bir göz koruması takması gerekebilir. Katarakt ameliyatı ayrıca bir kişinin gözlerinin bir süre ışığa duyarlı hale gelmesine neden olabilir. Bu, birisinin dışarıdayken gözlerinin maruz kaldığı ışık miktarını azaltmaya yardımcı olmak için güneş gözlüğü veya koyu gölgeli gözlük takmak isteyebileceği anlamına gelir. En yaygın katarakt ameliyatı türü sırasında, bir cerrah monofokal bir iol yerleştirecektir. Bunun bir odaklama mesafesi vardır. Bu, bir cerrahın onu bir kişinin yakın görüşünü, orta mesafe görüşünü veya uzak görüşünü iyileştirmek için ayarlayacağı anlamına gelir. Çoğu durumda, insanlar lenslerini net mesafe görüşü için ayarlamıştır. Bu durumda okuma ve yakın çalışma işlemleri için gözlük takmaları gerekebilir.

Katarakt ameliyatından sonra insanların ne kadar süre gözlük takması gerekir?

Kişiler koruyucu göz siperlerini ameliyattan sonra en az 1 hafta geceleri takmalıdır. İşlemden sonra gözleri ışığa duyarlı olduğu sürece güneş gözlüğü de takabilirler. 

Katarakt ameliyatından ne kadar sonra insanlar yeni gözlük takarlar?

Katarakt ameliyatından sonra görmenin sabitlenmesi birkaç haftayı bulabilir. Bir kişi, yeni bir reçete almak için yeni bir göz muayenesinden  geçmeden önce vizyonunun sabitlenmesini beklemelidir. İnsanlar genellikle katarakt ameliyatından yaklaşık 6 hafta sonra yeni bir reçete için başvurabilirler. Bununla birlikte, araştırmalar, bazı durumlarda, başarılı bir katarakt ameliyatından sonra bir doktorun 2 hafta kadar erken bir zamanda gözlük reçete edebileceğini göstermektedir. Bir kişinin tek gözüne katarakt ameliyatı olmuşsa tek gözüne de kontakt lens takması gerekebilir.

Katarakt ameliyatından sonra kontakt lens takmak güvenli midir?

Katarakt ameliyatından sonra görmenin sabitlenmesi 6 hafta kadar sürecektir. Kişi daha sonra hangi kontakt lensleri takabileceğini belirlemek için yeni bir muayeneye ihtiyaç duyacaktır., ayrıca insanların katarakt ameliyatından sonra birkaç hafta gözlerine dokunmaktan kaçınmaları gerekir. Bu, gözün işlemden sonra iyileşmesi için zamana ihtiyacı olduğu içindir., göz doktoru uygun olduğunu onaylayana kadar kontakt lens kullanılmamalıdır.. 

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.