fbpx

Spiral Nedir

Rahim içi araç

Spiral kadının gebelik istemediği durumlarda gebelikten korunmak için kullanılan uzun zamandır güvenle uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir.
Spiral yani rahim içi araç genellikle âdetin başlangıç döneminde anestezi uygulanmadan ya da bölgesel uyuşturularak rahim içine embriyonun yani bebeğin tutunduğu alana yerleştirilen küçük plastik bakır içeren bazen de içinde hormon salınımı yapan düzeneğin bulunduğu bir yöntemdir.
Plastik bakırlı veya hormon salgısı yapan spiral uygulamalarında istenmeyen gebelik oranı son derece düşüktür.

Spiral nasıl takılır

Spiral uygulaması gebelikten korunmak isteyen kadına veya aşırı kanama nedeniyle hormonlu spiral uygulaması yapılacak kadına jinekolojik muayene pozisyonunda uygulanmaktadır.

Rahim ağzına görüntüleme yapabilmek için spekulum denilen alet takıldıktan sonra rahim ağzı sabitlenir ve rahim ağzı yani servikal bölgeye enfeksiyonlardan korunmak için ilaçlı sıvıyla temizleme islemi uygulanir.

Daha sonra steril bir şekilde hazırlanan spiral ultrason eşliğinde kontrol edilerek rahim içine yerleştirilir, ardından spirali çekmeye yarayan ipler ilişki sırasında rahatsızlık vermemesi amacıyla kısa şekilde bırakılarak kesilir.

Spiral takılması işlemi genellikle âdetin ilk 7 günü icerisinde yapılır, çünkü hem gebelikten hemen korumaya başlar hem de öncesindeki olası bir gebelik durumundan korunmuş olunur.

Spiral öncesinde muhakkak rahim ağzında enfeksiyon olup olmadığı ve rahim ağzı kanseri bulgusu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Spiral nasıl çıkartılır

Eğer spiral çıkartılmak isteniyorsa ya da spirale bağlı bir problem geliştiyse herhangi bir zamanda spiral çıkartma işlemi yapılabilir. Spiral çıkartma işlemi kadın doğum muayene pozisyonunda anestezi gerektirmeden yaklaşık olarak 1-2 dakika süren ağrısız bir işlemdir.

Spiral çıkartma uygulaması sonrasında leke şeklinde vajinal kanama olabilir bazı durumlarda spiral çıkartmadan önce eğer enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir.

Spiral âdetin ilk günlerinde çıkartıldı ise aynı dönemde gebelik şansı normale dönmektedir

Hormonlu spiral nedir

Hormonlu spiral normal spiraller gibi T şeklinde rahim içine aynı normal spiraller gibi uygulanan ancak düzenli olarak yaklaşık beş yıl boyunca rahim içinde hormon salgısını değiştirerek gebeliği önleyen spiral şeklidir. Hormonlu spiral uygulaması sadece gebelik önlemek amacıyla değil bazen aşırı kanama tedavisinde ya da erken evre rahim kanserinde de kullanılabilmektedir.

Avicenna Hastanesi

Yayın Kurulu

Formu Doldurun Konuyla ilgili Detaylıca Bilgilendirelim.