fbpx

Tedavilerimiz

Biyokimya

Biyokimya, kimyanın hücresel ve moleküler düzeyde biyolojik süreçlerin incelenmesine uygulanmasıdır. Bilim adamlarının canlı sistemlerin kimyasını araştırmak için kimya, fizyoloji ve biyolojiyi birleştirdiği 20. yüzyılın başlarında ayrı bir disiplin olarak ortaya çıktı.

Tüberküloz

Tüberküloz (TB), kişiden kişiye hava yoluyla yayılan mikropların neden olduğu bir hastalıktır. TB genellikle akciğerleri etkiler, ancak beyin, böbrekler veya omurga gibi vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar sisteminin herhangi bir yerindeki bir enfeksiyondur. Üriner sistem böbrekleri, üreterleri, mesaneyi ve üretrayı içerir. Enfeksiyonların çoğu alt idrar yolunu içerir - mesane ve üretra. Kadınlar İYE geliştirme riski erkeklerden daha yüksektir. Bir enfeksiyon mesane ile sınırlıysa ağrılı ve sinir bozucu olabilir. Ancak bir İYE böbreklere yayılırsa ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Hepatit (Sarılık) Türleri

Hepatit A genellikle herhangi bir tedavi olmaksızın kendi kendine geçer. Hepatit B veya C'nin neden olduğu iltihaplanma kronikleşebilir ve uzun süreli karaciğer hasarına ve diğer komplikasyonlara yol açabilir. Bir hepatit virüsü kan dolaşımına girdiğinde ve karaciğer hücrelerine saldırdığında, vücudun bağışıklık sistemi onunla savaşmaya tepki verir. Geçici iltihaplanma bu yanıtın bir parçasıdır. Ancak iltihap aylarca veya yıllarca devam ederse karaciğer hücrelerine zarar verebilir hatta yok edebilir.

Tifo

Enterik ateş olarak da adlandırılan tifo ateşine salmonella bakterileri neden olur. Tifo ateşi, az sayıda insanın bakteri taşıdığı yerlerde nadirdir. Mikropları öldürmek için suyun arıtıldığı ve insan atıklarının bertarafının yönetildiği yerler de nadirdir. Tifo ateşinin nadir olduğu bir örnek Amerika Birleşik Devletleri'dir. En fazla vaka sayısı veya düzenli salgınları olan yerler Afrika ve Güney Asya'dadır. Özellikle çocuklar için daha yaygın olduğu yerlerde ciddi bir sağlık tehdididir.

Tüm operasyonlarda hastanemizde ki ayrıcalıklar

Avicenna Esenler Hastanesi olarak tüm hastalarımıza özel ayrıcalıklar sunuyoruz.

avicenna-form-doldur-hemen

Bölüm Hekimleri

Sormak istediğiniz diğer sorular için bize Whatsapp'tan yazabilirsiniz.